Відділення фізичної реабілітації

Реалії сучасних бойових дій спонукали до вивчення досвіду проведення реабілітації в країнах, які знаходяться в стані постійної війни, та залучення до процесу фахівців з фізичної реабілітації.

З моменту заснування у госпіталі, як закладі відновного типу, працював кабінет лікувальної фізкультури, який створив лікар Валерій Прокопович Одинець. Пізніше відділення лікувальної фізкультури займало вже декілька кабінетів, з’явився кабінет механотерапії. На той час завідувачем відділення був Євгеній Григорович Нагорний.

У 1984 році до колективу приєдналася лікар Валентина Афанасівна Масляна, яка 1994 року очолила відділення.

Від самого початку спеціалісти відділення займалися відновним лікуванням, відновленням після інфаркту, інсульту. Лікування мало здебільшого кардіологічний та неврологічний напрямок, як такі травми практично не зустрічалися.

У зв’язку зі складною ситуацією в країні з 2014 року фахівці госпіталю всерйоз стикнулися з поняттям свіжої травми. До закладу почали прибувати бійці відразу після військових госпіталів, де отримували перше лікування відразу після поранень. Подальшою реабілітацією учасників АТО зайнялися фахівці медико-соціального центру.

Відтоді відділення отримало свою теперішню назву – відділення фізичної реабілітації. Так як травми після поранень – один з найскладніших напрямків реабілітації і це стало новим для госпіталю, спочатку не вистачало досвіду, сучасного обладнання та знань. Почали навчатися, розробляти проекти та схеми для тренажерів ерготерапії. Перші тренажери виготовлялися безпосередньо в майстерні госпіталю.

Керівництво центру звернулося за допомогою до міжнародних фахівців. Так, у червні 2015 р. представники Трастового фонду НАТО провели тренінги для медичного персоналу, а у серпні 2016 р. надали необхідні тренажери для фізичної реабілітації бійців АТО. Центр оснащено тренажерами світового рівня для відновлення усіх видів суглобів верхніх та нижніх кінцівок а також тракційний стіл для лікування хребта. Адже ці пошкодження є одними з найпоширеніших серед учасників АТО.

За результатами медичних оглядів в Україні близько 20 тисяч демобілізованих бійців АТО потребують проведення фізичної реабілітації, серед них і ті бійці, які потребують її проведення у зв’язку з пошкодженням опорно-рухового апарату (суглобів верхніх та нижніх кінцівок).

Українським державним медико-соціальним центром ветеранів війни проведено моніторинг кількості пацієнтів в областях України з пошкодженими суглобами (по кожному суглобу окремо). Розроблена програма реабілітації бійців АТО з пошкодженими суглобами, яка на сьогодні активно впроваджена в практику роботи Центру, щоденно поступають на реабілітацію бійці з регіонів. З ними ефективно працюють фахівці з фізичної реабілітації.

Комбінованих пошкоджень суглобів – 30%, що відповідає характеру травм сучасної війни.

  • колінного суглобу – 18,7 %
  • гомілково-ступневого – 14,4 %
  • плечового – 11,2 %
  • кульшового – 9,1 %
  • зап’ястя – 8,3 %
  • ліктьового – 6,5 %.

Обладнання для активно-пасивної реабілітації суглобів, передане Центру Трастовим фондом НАТО, дозволяє проводити фізичну реабілітацію на високому рівні та значно скорочує терміни відновлення втрачених функцій.

Середньостатистичний показник відновлення амплітуди рухів в суглобах після курсу фізичної реабілітації із застосуванням апаратів СРМ-терапії (Continuous Passive Motion – тривала пасивна розробка суглобів) становить 85%.

У відділенні фізичної реабілітації Центру функціонує кабінет ерготерапії. Кінцева мета ерготерапії – не тільки максимально відновити рухові функції, а й адаптувати пацієнта до звичного життя, допомогти стати самостійним, соціально пристосованим і незалежним у побуті.

Велике значення має відкриття тренажерного залу для бійців, організоване за підтримки благодійних організацій. Тренажерний зал надає усі можливості для оздоровчого тренування молоді, хоча популярний він і серед пацієнтів старшого віку.

Залишити коментар